Látnivalók a közelben
Hová látogass el Balatonszárszó közelében?
Legnépszerűbb balatoni városok
Tihany
Az északi part tájképén éppúgy, mint a térképen, az egyik legszembeötlőbb pont a Tihanyi-félsziget. Magányos tömbje őrtoronyként magaslik a szoros fölé. Kisebbik dombján már kilenc évszázaddal ezelőtt templomot és monostort állítottak.
Az építkezést elrendelő királyi okirat, az 1055-ben keletkezett tihanyi alapítólevél a magyar nyelv legrégebbi leírt szavait tartalmazza latin szövegkörnyezetben. Az eredeti templomnak ma csak román stílusú, zömök oszlopoktól tartott altemploma látható, föléje barokk apátsági templomot építettek.
Tihany múzeumai: Bencés Apátsági Múzeum, Szabadtéri Néprajzi Múzeum (parasztgazda háza és a Halászcéh háza) és a Babamúzeum. Az apátsági templomban nyaranta orgonakoncerteket rendeznek.
Siófok
Siófokot gyakran nevezik "a Balaton fővárosának", mivel a tópart legnagyobb városa, továbbá Somogy megye északi részének és a Balaton déli partjának pénzügyi, kulturális, média-, kereskedelmi és turisztikai központja. A 20. század során a városhoz csatolták Balatonkiliti, Töreki és Balatonújhely településeket. A "Sió" előnevet a rajta átfolyó Sió patakról kapta, mely azonban ma már nem létezik, annak helyén épült meg ugyanis a Sió-csatorna.
Siófokon több művészeti galéria is található, ahol híres festők kiállításai tekinthetők meg. Azoknak is ajánljuk a múzeumokat, akik körtúrákat tesznek a Balaton körül.
Igen érdekes látnivaló a Siófoki Kikötő, ahonnan a menetrendi sétahajók indulnak. A legnagyobb hajóforgalom itt zajlik a Balatonon. A nyugati mólónál van a vitorláskikötő, valamint a város egyik jellegzetes épülete a Meteorológiai Obszervatórium, ahonnan az egész Balaton környéke az első viharjelzést kapja.
A Petőfi sétány jobb oldalán Siófok kedvelt sétahelyére, a Jókai parkra bukkanhatunk. A hűslombú, árnyas fák alatt sokan keresnek enyhülést. Ugyancsak a Petőfi sétány közepén található a Thanhoffer villa (Horthy Miklós egykori főhadiszállása) melyben jelenleg nyilvános könyvtár működik. Az Aranypart több kilométeres ligetes sétányain, hatalmas területű szabad strandjain, a nyár örömeit, pihenést, üdülést kereső emberek ezreit találja a látogató. A Batthyány utcán visszafordulva a Mártírok útja irányába haladunk.
A Sió másik oldalán Zamárdi fele haladva az ún. Ezüstparton vagyunk, ahol modern üdülők, szállodák épültek, lehetővé téve sok ezer ember üdülését. Siófok központjában a Szabadság téren magasodik a 45 m-es Víztorony, amely a város egyik jellegzetes épülete. Guth Árpád és Gergely Jenő tervei szerint épült 1912-ben. A Szabadság tértől délre a Fő téren áll a Polgármesteri Hivatal, illetve a Dél-balatoni Kulturális Központ.
Balatonfüred
Balatonfüred az északi part keleti felének legjelentősebb városa, és az egész Balaton egyik legnépszerűbb üdülőhelye. Kisváros, állandóan csak 14000 lakosa van, de olyan aktív turizmust bonyolít, hogy a település a százezres nagyvárosok életét éli. Balatonfüreden - bár nevét nem fürdőjéről, hanem a fürjektől kapta -, mégis itt született meg a XVII. Században a balatoni fürdőkultúra. Füred sok másban is az "elsőségek városa". Ha valaki Balatonfüredre látogat, még a lélegzete is eláll, amikor rácsodálkozik a reformkori városrész gyönyörű műemlék épületeire, a márványborítású parti sétányra, melyek platánjai alatt annyi magyar és külföldi híresség sétált már.
Balatonfüred alapvetően hármas tagolású: keleti városrésze Arács, nyugat felé esik az Óváros, és a parti részek adják a Fürdővárost. Arácson található az egykori Széchényi-kastély, amit Széchényi Ferenc, Széchenyi István édesapja építtett 1782-ben. 1871-től szeretetház működött benne, majd 1935-től szőlészeti és borászati iskolaként hasznosítják az épületet.
Itt épült és indult első útjára 1846-ban a Kisfaludy gőzös, itt készültek később az első vitorlás jachtok is, itt működött hajdanán az első magyar nyelven játszó kőszínház. Mindez új korszakot nyitott a magyar turizmus történetében. A füredi sétát érdemes a két évszázados, reformkori hangulatot idéző, az elmúlt években teljesen felújított Gyógy-téren, a híres Kossuth-forrásnál kezdeni, majd a több, mint százesztendős parkban és a vízparti Tagore-sétányban gyönyörködve eljutunk a tó egyik legszebb kikötőjébe. A közeli Kerektemplom sajátos formája mellett híres alkotók freskóival és festményeivel kelti fel a turisták érdeklődését. Néhány percre innen a magyar irodalom egyik "fejedelme", Jókai Mór villája áll, amely ma emlékmúzeum.
Balatonfüred a szőlő és a bor városa. A települést övező lankákon mindenhol szőlősorok zöldellnek, és a rendszerváltás óta eltelt évtizedek megérlelték a környék borászatait is. Remek családi pincészetek vannak Füreden és a környéken, a borvidék zászlósbora az olaszrizling.
Badacsony
Badacsony a balatoni régió leghíresebb szőlőhegye. Itt terem az a szőlő, amelyből a Badacsonyi Szürkebarát és a Kéknyelű készül. A 437 méter magas bazalthegy déli lejtőjén remek vendéglők és borozók várják a kirándulókat. BADACSONY a Balaton parti hegyek fejedelme. Valóban méltó e névre, hiszen nem csak legnagyobb, legszebb, de a leghíresebb is valamennyi hegytárs között. Híre-neve messze túlröpül az ország határain is, ahol azt a gyöngyöző tüzes nedűt ismerik, amelynek a neve: "Badacsonyi bor".
A hegy tetején a Kisfaludy-kilátó emlékezetes panorámát kínál. Lent, nem messze a hajókikötőtől találjuk a Balaton festője, Egry József házát, amely ma az ő emlékmúzeuma. A Szegedy Róza-ház műemlék, irodalmi emlékmúzeum is kitűnő program. Badacsony romantikus nevezetessége a Rózsakő, amely a hegy oldaláról a régmúltban legördült kőtömb Kisfaludy egykori szőlője felett hevert. A kirándulók teremtette legenda szerint az a legény és leány, aki egymás kezét fogva ráül a kőre háttal a Balatonnak, még abban az évben egymáséi lesznek. Ez a legenda kelt életre az évenként megrendezésre kerülő "Pünkösdi eljegyzés" néven meghirdetett programban, ahol az ifjú párok csoportosan, zenével kisérve vonulnak a Rózsakőhöz és a legenda szerint fogadnak egymásnak örök hűséget. Badacsonyban található a klastronkút. A Szt II János Pál pápa emlékhely és a Szt István király kápolna rövid zarándoklatra hív bennünket. A klastromkút, mely télen-nyáron hűs vizet adó forrás, már a XIII. században itt működő pálos szerzetesrendet is ellátta vízzel. A kolostor maradványai mára sajnos eltűntek, de a hely szelleme létrehívott új létesítményeket.
Csodás élményeket nyújt két keréken a Balaton, a badacsonyi régió. A kerékpározás lehetővé teszi a szemlélődést utazás közben és lehetőséget ad azérdekesebb helyek, látnivalók megcsodálására. Ugyanakkor gyorsabban haladunk, mint gyalog és több élménnyel találkozhatunk.
Keszthely
"Egy város, ahol jó lenni!"
Keszthely a Dunántúlon, Zala megyében, a Balaton nyugati szegletében fekvő, élénk turizmussal, ősi történelemmel és kultúrával rendelkező város. Gyönyörű fekvését egyrészt a Balatonnak, másrészt a Keszthelyi-hegységnek köszönheti.
A Monarchia korát idézi a Balaton egyetlen épségben megmaradt és eredeti állapotába helyreállított Szigetfürdője, amely a Városi Strandhoz tartozik. Ez a város legszebben kiépített strandja. A város másik, gyönyörű környezetben kiépített fürdőhelye a Libás strand, mely mellett található a vitorláskikötő.
A hagyományokban gazdag Keszthely számos műemlékkel és múzeummal rendelkezik. Leghíresebb látnivalója a Festetics-kastély, amely Magyarország harmadik legnagyobb kastélya de híres Vadászati múzeuma, babamúzeuma is. Itt található a 7,5 méter hosszú óriásmakett, a Csigaparlament, amely 4.5 millió pannon-tengeri csiga felhasználásával készült. Kedvelt látnivalók közé tartozik a népviseletbe öltöztetett babákat bemutató Babamúzeum, valamint a híres embereket, történelmi személyeket ábrázoló életnagyságú viaszfigurákat kiállító Panoptikum. A Balatoni Múzeumban a tó élővilága mellett a környék római kori, valamint néprajzi hagyományait mutatják be.
Programokban sincs hiány. Tavasztól őszig fesztiválok sora, különböző zenei és kultúrális rendezvények szórakoztatják a városba látogató túristákat.
Keszthely a balatoni hajózás egyik központja. Kikötőjéből sétahajók indulnak és lehet vitorlázni is. Keszthely határában van a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik bemutatóhelye, a madárgyűrűző központ Fenékpusztán.